შეხვედრაზე მთავრობის წევრებმა, თეატრის წარმომადგენლებს პროფესიულ საქმიანობაში წარმატება უსურვეს და განვითარების სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს.
მთავრობის თავმჯდომარის ლევან მგალობლიშვილის და მთავრობის წევრების ერთობლივი გადაწყვეტილებით, უახლოეს მომავალში ინტეგრირებულ თეატრ "აზდაკის ბაღს" სახელმწიფო თეატრის სტატუსი მიენიჭება.
თეატრი რამდენიმე დღეში 10 წლის იუბილეს აღნიშნავს, რაც ამ გადაწყვეტილებას კიდევ უფრო სიმბოლურს ხდის.
ინტეგრირებული თეატრი “აზდაკის ბაღი” 2015 წელს დაარსდა და მისი დასი 20-მდე განსაკუთრებული საჭიროების მქონე პირს აერთიანებს.
აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარის ლევან მგალობლიშვილის დავალებით, გრძელდება აფხაზეთიდან დროებით დევნილ მოსახლეობასთან შეხვედრები, რომლის მიზანი დევნილების საჭიროებებისა და პრობლემების შესწავლა და შემდგომ მათი ოპერატიულად გადაწყვეტაა.
მაგიდის ჩოგბურთში აფხაზეთის ღია ახალგაზრდული პირველობა გაიმართა, რომელშიც საქართველოს თითქმის ყველა რეგიონიდან, 130-მდე ახალგაზრდა სპორტსმენი მონაწილეობდა.
რეგიონალურ გუნდებს შორის აფხაზეთის ჩოგბურთელთა ახალგაზრდულმა გუნდმა 3 ოქროს, ერთი ვერცხლის და ორი ბრინჯაოს მედალი მოიპოვა.
ოქროს მედლები ელენე ქობალიამ, მათე ყიფშიძემ და ანასტასია ჩხარტიშვილმა, ვერცხლის - აკაკი გაბიცინაშვილმა, ხოლო ბრინჯაოს მედლები - ბარბარე სიხარულიძემ და ანდრია ჩხარტიშვილმა მიიღეს.
ტურნირს აფხაზეთის ა/რ განათლებისა და კულტურის მინისტრის პირველი მოადგილე ბეჟან ნემსაძე, მინისტრის მრჩეველი ბექა ღვაჩლიანი, აფხაზეთის კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს დირექტორი ანი კიტია, აფხაზეთის ა/რ რეგიონალური ოლიმპიური კომიტეტის ხელმძღვანელი ვიტალი ბენდელიანი ესწრებოდნენ.
30 იანვარს სოხუმის კონსტანტინე გამსახურდიას სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრი ბერლინის პრესტიჟულ ფესტივალზე - Into the Open (ITO) დავით საყვარელიძის სპექტაკლს „იაკიში და პუპჩეს“ წარადგენს. წარმოდგენა Kühlhaus Berlin-ის სცენაზე გაიმართება.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშია, საფესტივალო სამზადისის ფარგლებში, სოხუმის თეატრის სცენაზე სპექტაკლის „იაკიში და პუპჩეს“ რეპეტიციას დაესწრო. მინისტრმა მადლობა გადაუხადა თეატრის დასს საინტერესო შემოქმედებითი საქმიანობისთვის და ბერლინის ITO ფესტივალზე წარმატება უსურვა.
პროექტი, რომელიც აფხაზეთის კულტურული მემკვიდრეობისა და სოხუმის თეატრის ისტორიულ როლზე მიანიშნებს, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის ლევან მგალობლიშვილის და აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის მინისტრის დავით მორგოშიას მხარდაჭერით ხორციელდება.
დრამატურგ ხანონ ლევინის „იაკიში და პუპჩე“ სევდიანი კომედიაა, რომელიც 2017 წელს ფოთის საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალისთვის დაიდგა და ფესტივალის საუკეთესო სპექტაკლის ტიტულიც მოიპოვა. წარმოდგენა არაერთი სხვა ადგილობრივი და საერთაშორისო ჯილდოს მფლობელიცაა.