ღონისძიების ფარგლებში, თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა და რეჟისორმა ბაჩო გაბრუაშვილმა ინტეგრირებული თეატრის „აზდაკის ბაღის“ 10 წლიანი შემოქმედებითი საქმიანობის შესახებ ისაუბრა. დასის წევრებმა კი სხვადასხვა სპექტაკლებიდან ეპიზოდები წარმოადგინეს.
დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილმა მიმართა, ინტეგრირებული თეატრის დასს 10 წლის იუბილე მიულოცა, ღონისძიების სტუმრებს ,,აზდაკის ბაღისთვის" აფხაზეთის სახელმწიფო თეატრის სტატუსის მინიჭების გადაწყვეტილება გააცნო და ასევე შემოქმედებითი საქმიანობის განსახორციელებლად შესაბამისი სივრცის გადაცემის საკითხი აცნობა.
საიუბილეო საღამოს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილი,
საქართველოს კულტურის მინისტრი თინათინ რუხაძე, ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისა და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიის თავმჯდომარე გიორგი ვოლსკი, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ჯემალ გამახარია, აფხაზეთის მთავრობისა და უმაღლესი საბჭოს წევრები და სხვა მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
ინტეგრირებული თეატრი, რომელიც 2015 წელს დაარსდა, აერთიანებს 20-მდე განსაკუთრებული საჭიროების მქონე პირს, მათ შორის აფხაზეთიდან დროებით დევნილ მსახიობებს.
ტურნირს აფხაზეთის ა/რ განათლებისა და კულტურის მინისტრის პირველი მოადგილე ბეჟან ნემსაძე, მინისტრის მრჩეველი ბექა ღვაჩლიანი, აფხაზეთის კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს დირექტორი ანი კიტია, აფხაზეთის ა/რ რეგიონალური ოლიმპიური კომიტეტის ხელმძღვანელი ვიტალი ბენდელიანი ესწრებოდნენ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშია სამინისტროში კიკბოქსინგის წარმატებულ მებრძოლს გიორგი მალანიას შეხვდა. მინისტრმა ჩემპიონს WU LIN FENG-ის ჩემპიონატზე გამარჯვება მიულოცა, სიმბოლური საჩუქარი გადასცა და მომავალი წარმატებები უსურვა.
გიორგი მალანიამ "Kung Fu Festival 2025" -ზე, WU LIN FENG-ის ჩემპიონატის ორი ფინალური ბრძოლა მოიგო და კიკბოქსინგის ჩემპიონის ტიტული და ქამარი მოიპოვა.
შეხვედრას მინისტრის პირველი მოადგილე ბეჟან ნემსაძე, მინისტრის მრჩეველი ბექა ღვაჩლიანი, აფხაზეთის კულტურის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს თანამშრომელი გიორგი ბერიანიძე და სპორტსმენის მწვრთნელი მამუკა შონია ესწრებოდნენ.
გიორგი მალანია წარმოშობით დროებით ოკუპირებული გალიდან არის და 15 წელია, კიკბოქსინგის ფედერაციის წევრია. მას მოპოვებული აქვს პირველი ადგილები ესტონეთის კიკბოქსინგის ჩემპიონატზე და იტალიის მსოფლიო ჩემპიონატზე 16-17 წლის კატეგორიაში, არის საქართველოს მრავალგზის ჩემპიონი.
აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს და აფხაზეთის კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს მხარდაჭერით, აფხაზეთის ძიუდოს აკადემიაში ახალგაზრდა სპორტსმენებისთვის მასტერკლასი ჩატარდა.
მასტერკლასები ცნობილმა ქართველმა ძიუდოისტებმა, ევროპის სამგზის პრიზიორმა და მსოფლიოს ჩემპიონმა ავთანდილ ჭრიკიშვილმა და საქართველოს სამგზის და მსოფლიო ჩემპიონმა ლუხუმ ჩხვიმიანმა ჩაატარეს და ახალგაზრდებს საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს.
მასტერკლასს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშია, აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს დირექტორ ანი კიტიასთან ერთად დაესწრო.
ღონისძიება ახალგაზრდებში სპორტის ამ სახეობის პოპულარიზაციისა და განვითარების მიზნით გაიმართა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშია, საფესტივალო სამზადისის ფარგლებში, სოხუმის თეატრის სცენაზე  სპექტაკლის „იაკიში და პუპჩეს“ რეპეტიციას დაესწრო. მინისტრმა მადლობა გადაუხადა თეატრის დასს საინტერესო შემოქმედებითი საქმიანობისთვის და ბერლინის ITO ფესტივალზე წარმატება უსურვა.
დრამატურგ ხანონ ლევინის „იაკიში და პუპჩე“ სევდიანი კომედიაა, რომელიც 2017 წელს ფოთის საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალისთვის დაიდგა და ფესტივალის საუკეთესო სპექტაკლის ტიტულიც მოიპოვა. წარმოდგენა არაერთი სხვა ადგილობრივი და საერთაშორისო ჯილდოს მფლობელიცაა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშა ორთაჭალაში, ინციდენტის შედეგად დაზარალებულ აფხაზეთიდან დროებით დევნილ პირებს შეხვდა, რომლებიც დროებით სასტუმრო „Green inn“-ში არიან დაბინავებული.
მინისტრმა დევნილებისგან მათი საჭიროებების შესახებ ინფორმაცია მიიღო და აღნიშნა, რომ აფეთქების შედეგად დაზიანებული შენობის მდგრადობის დადგენის შემდეგ, ისინი უმოკლეს ვადებში, ეტაპობრივად დაუბრუნდებიან თავიანთ ბინებს.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ მინისტრის პირველი მოადგილე ბეჟან ნემსაძე და მინისტრის მრჩეველი ბექა ღვაჩლიანი.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის გადაწყვეტილებით, აფხაზეთის მთავრობაში შექმნილია სამუშაო ჯგუფი, რომელიც ორთაჭალაში, აფეთქების შედეგად დაზარალებული მოქალაქეების დახმარების საკითხზე 24 საათიან რეჟიმში მუშაობს.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა დავით მორგოშიამ, სოხუმის გიორგი რატიანის სახელობის მოზარდ მაყურებელთა სახელმწიფო თეატრის წევრებს, ახლად დანიშნული ხელმძღვანელი ეკატერინე შარიქაძე წარუდგინა.
შეხვედრაზე შეკრებილმა საზოგადოებამ თეატრის გამოწვევებზე, მათი გადაჭრის გზებზე, წლის განახლებულ სამოქმედო გეგმასა და განსახორციელებელ ცვლილებებზე ისაუბრა.
წარდგენას მინისტრის პირველი მოადგილე ბეჟან ნემსაძე, მინისტრის მრჩეველი ბექა ღვაჩლიანი და თეატრის მსახიობები ესწრებოდნენ.
დავით მორგოშიამ შეხვედრაზე მისულ სტუმრებს შობა-ახალი წელი მიულოცა და წარმატებები უსურვა.
ეკატერინე შარიქაძე სოხუმის მოზარდ მაყურებელთა თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელად 4 წლის ვადით დაინიშნა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშია, მინისტრის პირველ მოადგილე ბეჟან ნემსაძესთან ერთად, სოხუმის გიორგი რატიანის სახელობის მოზარდ მაყურებელთა პროფესიული სახელმწიფო თეატრის ახლად დანიშნულ სამხატვრო ხელმძღვანელს ეკატერინე შარიქაძეს შეხვდა და სამომავლო გეგმებზე ესაუბრა.
ეკატერინე შარიქაძე სპეციალობით დრამისა და კინოს მსახიობი და დრამის რეჟისორია. დღემდე მუშაობდა ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდ მაყურებელთა თეატრის მსახიობად და რეჟისორად. ამავე თეატრში განსახიერებული აქვს მრავალი როლი და დადგმული აქვს რამდენიმე სპექტაკლი. არის პიესების და ინსცენირებების ავტორი.
მსახიობი, რეჟისორი, მწერალი, დრამატურგი ეკატერინე შარიქაძე სოხუმის მოზარდ მაყურებელთა თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანლად 4 წლის ვადით დაინიშნა.