აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილი ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრებ და აფხაზეთიდან დროებით დევნილ ახალგაზრდებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მთავრობის თავმჯდომარემ თანამედროვე ტექნოლოგიებთან წვდომისა და საგანმანათლებლო პროცესების ხელშეწყობის მიზნით ახალგაზრდებს პლანშეტური კომპიუტერები გადასცა და ყურადღება გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მყოფი ახალგაზრდების ერთმანეთთან მჭიდრო კომუნიკაციის მნიშვნელობასა და ამ მიმართულებით აფხაზეთის მთავრობის საქმიანობის გაძლიერებაზე გაამახვილა.
ღონისძიება აფხაზეთის სულიერი განვითარებისა და ეროვნული ფასეულობების დაცვის ცენტრის მხარდაჭერით გაიმართა, რომელსაც ცენტრის დირექტორი თამარ დალაქიშვილი ესწრებოდა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრს დავით მორგოშიას აფხაზეთის ა/რ უმაღლესი საბჭოს პლენარულ სხდომაზე, მინისტრის საათის ფარგლებში, მოუსმინეს. მინისტრმა სამინისტროს მიერ ბოლო 9 თვის განმავლობაში გაწეული საქმიანობის ანგარიში წარადგინა. სხდომას აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ჯემალ გამახარია უძღვებოდა.
მინისტრმა სამინისტროს მიერ განათლების, კულტურისა და სპორტის მიმართულებებით გაწეულ საქმიანობაზე, შესაბამის სიახლეებსა და მიღწეულ შედეგებზე, პრობლემებსა და მათი დაძლევის გზებზე ისაუბრა. ყურადღება გაამახვილა გალის რაიონის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ქართულ ენაზე სწავლების აკრძალვის გამო არსებულ გამოწვევებსა და საპასუხო ნაბიჯებზე, მათ შორის დისტანციური სწავლების გააქტიურებაზე.
მინისტრმა ასევე სამინისტროს დაქვემდებარებაში არსებული სიპებისა და ა(ა)იპების საქმიანობა მიმოიხილა.
სხდომას აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატები, აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის მინისტრის მოადგილეები და აპარატის თანამშრომლები ესწრებოდნენ.
ზედა ეწერში (ზუგდიდის მუნიციპალიტეტი), აფხაზეთის მე-15 საჯარო სკოლის სპორტულ დარბაზში „დინამო თბილისის“ ლეგენდარული ფეხბურთელის, ღირსების ორდენის კავალრის, სპორტის რაინდად წოდებული ვლადიმერ (სიომა) ბარქაიას ხსოვნისადმი მიძღვნილი საფეხბურთო ტურნირი ჩატარდა. ტურნირში აფხაზეთის საჯარო სკოლების რვა გუნდი მონაწილეობდა.
აფხაზეთის მე-15, მე-11 და მე-10 საჯარო სკოლების გამარჯვებულ გუნდებს შესაბამისი დიპლომები და თასები აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა დავით მორგოშიამ გადასცა.
"აფხაზეთის სპორტსმენებს ყოველთვის მნიშვნელოვანი წვლილი შეჰქონდათ ქართული სპორტის, მათ შორის ქართული ფეხბურთის განვითარებაში. ამ ტურნირის ჩატარებით ამჯერად გავიხსენეთ ჩვენი დიდი ფეხბურთელი სიომა ბარქაია, რომლის დამსახურებაც ქართული ფეხბურთის ისტორიაში დაუვიწყარია. ვგეგმავთ, რომ მომავალშიც სხვა არაერთი ცნობილი, აფხაზეთის სპორტსმენი და მისი განსაკუთრებული მიღწევები გავახსენოთ საზოგადოებას", - განაცხადა დავით მორგოშიამ.
ტურნირს მინისტრის პირველი მოადგილე ბეჟან ნემსაძე, მრჩეველი ბექა ღვაჩლიანი, სამინისტროს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდული პოლიტიკის სამსახურის უფროსის მოადგილე ვიტალი ბენდელიანი, აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს დირექტორი ანი კიტია და აფხაზეთის ფეხბურთის ფედერაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ტურნირი აფხაზეთის ა/რ განათლებისა და კულტურის სამინისტროს და აფხაზეთის ფეხბურთის ფედერაციის ინიციატივით და აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს ორგანიზებით ჩატარდა.
ვლადიმერ (სიომა) ბარქაია - წლების განმავლობაში თბილისის "დინამოს" ერთ-ერთი უძლიერესი თავდამსხმელი - 1937 წელს გაგრაში დაიბადა. ის იყო სსრკ ჩემპიონი, ოქროს მედლის მფლობელი. 1964 წელს საბჭოთა კავშირის წლის 33 საუკეთესო ფეხბურთელთა შორის მეორე ნომრად დასახელდა. 1967-1969 წლებში იყო "დინამო თბილისის“ მწვრთნელი. 2014 წელს მიენიჭა სპორტის რაინდის წოდება.
ვლადიმერ ბარქაია 85 წლის ასაკში 2022 წლის 30 დეკემბერს გარდაიცვალა
წყნეთში აფხაზეთის ომში გმირულად დაღუპული ნოდარ მათიაშვილის სახელობის საფეხბურთო ტურნირი გაიმართა. ტურნირში ადგილობრივი და დევნილი ფეხბურთელებისგან შემდგარი გუნდები მონაწილეობდნენ.
გამარჯვებულ გუნდებს შესაბამისი დიპლომები და თასები აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა დავით მორგოშიამ და ნოდარ მათიაშვილის ოჯახის წევრებმა გადასცეს.
„მსგავსი ტურნირების ჩატარება მნიშვნელოვანია, რათა ახალგაზრდა თაობამ იცოდეს იმ გმირთა სახელები, რომლებიც სამშობლოს დამოუკიდებლობის დაცვას შეეწირნენ“, - განაცხადა ტურნირის ბოლოს დავით მორგოშიამ.
ნოდარ მათიაშვილი 1959 წელს წყნეთის იმ უბანში დაიბადა, სადაც საფეხბურთო ტურნირი გაიმართა. აქვე ახლახან მისი სახელობის სკვერი გაიხსნა.
ნოდარ მათიაშვილი 1993 წელს აფხაზეთში, ლაბრასთან საომარი მოქმედებებისას, თანამებრძოლის დახმარების დროს, სეპარატისტებმა ტყვედ აიყვანეს და წამებით მოკლეს.
სიკვდილის შემდეგ იგი დაჯილდოვდა ვახტანგ გორგასლის I ხარისხის ორდენით.
ტურნირი აფხაზეთის ა/რ განათლებისა და კულტურის სამინისტროს და აფხაზეთის მეომართა კავშირის ინიციატივით და აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახლგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს ორგანიზებით ჩატარდა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარემ ლევან მგალობლიშვილმა, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის წევრებთან ერთად, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრ თეა ახვლედიანთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრის მონაწილეებმა შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის, ასევე, სამშვიდობო ინიციატივის "ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ პრიორიტეტებზე იმსჯელეს.
ყურადღება გამახვილდა განხორციელების პროცესში მიღწეულ პროგრესსა და სამომავლო ხედვებზე, რაც აფხაზეთში კონფლიქტის შედეგად დაზარალებული მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებასა და გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს მყოფი საზოგადოების წევრებს შორის ნდობის აღდგენას და საერთო ინტერესებზე დაფუძნებული თანამშრომლობის გაღრმავებას ემსახურება.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს სხდომაზე იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებში აფხაზეთის ა/რ მინისტრს გიორგი ძიგუას მოუსმინეს.
მინისტრის საათის ფორმატში, გიორგი ძიგუამ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს რეგლამენტის შესაბამისად, მინისტრის აპარატის საქმიანობის მთელი წლის ანგარიში წარადგინა და დასმულ შეკითხვებს უპასუხა.
იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებში აფხაზეთის ა/რ მინისტრმა ისაუბრა აპარატის მიერ განხორციელებული პროგრამების შესახებ, რომლებიც აფხაზეთიდან დროებით დევნილი მოსახლეობისათვის სამართლებრივი დახმარების გაწევასა და ინტეგრაციის ხელშეწყობაზეა მიმართული.
მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა იმ შესაძლებლობებზე, რომლებსაც უწყება სთავაზობს დროებით დევნილ მოსახლეობას და რომელიც საშუალებს აძლევთ მათ აიმაღლონ ცნობიერება და გაიუმჯობესონ საჭირო უნარ-ჩვევები.
სხდომას აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ჯემალ გამახარია, საბჭოს დეპუტატები, იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებში აფხაზეთის ა/რ მინისტრის მოადგილეები და აპარატის თანამშრომლები ესწრებოდნენ.
ვ. არქანიას არტგალერეაში აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარესთან არსებული გიორგი შარვაშიძის სახელობის პრემიის 2024 წლის ლაურეატთა დაჯილდოება გაიმართა.
გიორგი შარვაშიძის 2024 წლის პრემია მიენიჭათ აფხაზ დავით (ბოდღო) ემუხვარს - სიკვდილის შემდეგ, პუბლიცისტური წერილებისა და ჩანაწერების კრებულისთვის, მხატვარ ამირან კუპრავას - ფერწერული ტილოებისთვის, დრამატურგ თამარ ბართაიას - რომანისთვის "ფერფლი“, მწერალ თეა თოფურიას - წიგნისთვის "იაკობის ჭა“.
ლაურეატებს დიპლომები აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა დავით მორგოშიამ გადასცა.
"გიორგი შარვაშიძე აფხაზი პოეტი, დრამატურგი, პუბლიცისტი, საზოგადო მოღვაწე, აფხაზეთის უკანასკნელი მთავრის მიხეილ შარვაშიძის ვაჟი იყო. ის აფხაზეთს საქართველოს განუყოფელ ნაწილად მიიჩნევდა და ქართველ ეროვნულ მოღვაწეებთან ერთად აფხაზურ-ქართული ურთიერთობის შენარჩუნებისთვის იბრძოდა. ქართველი თანამოაზრენიც გიორგი შარვაშიძეს „აფხაზ და ქართველ მწერლად“ მოიხსენიებდნენ. აქედან გამომდინარე, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მისი სახელობის პრემიის არსებობა და საპატიოა მისი ლაურეატობა“, - განაცხადა დავით მორგოშიამ.
გიორგი შარვაშიძის სახელობის პრემია 1995 წელს დაწესდა. ორ წელიწადში ერთხელ ცხადდება და ენიჭება ლიტერატურის, მეცნიერების, პუბლიცისტიკისა და ხელოვნების დარგში შექმნილ, განსაკუთრებული ეროვნული ღირებულებების მქონე ნაწარმოებს (ნაშრომს).
დაარსებიდან დღემდე გიორგი შარვაშიძის სახელობის პრემია მიენიჭა ათეულობით ცნობილ მწერალს, პუბლიცისტს, მუსიკოსს, მეცნიერს, მხატვარსა თუ ხელოვნების სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენელს.
დაჯილდოების ცერემონიას გიორგი შარვაშიძის პრემიის კომისიის წევრები, ხელოვნების სფეროს წარმომადგენლები და სამინისტროს თანამშრომლები ესწრებოდნენ.
სამუშაოების მიმდინარეობის პროცესი აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრმა დავით ფაცაციამ, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის მერთან მამუკა წოწერიასთან, სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის მოვალეობის შემსრულებელთან ნინო ვიბლიანთან, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად, დაათვალიერა და სიმბოლურად ნერგები დარგო.
ღონისძიებაზე, ეკონომიკური პროგრამების სააგენტოსა და შპს „Anaklia Ganmuhuri Resort“-ს შორის სკვერის - „აფხაზეთის კუთხე“ მხარდაჭერისა და განვითარების მიზნით, მემორანდუმი გაფორდა.
სკვერის მოწყობის მიზნით, ეკონომიკური პროგრამების სააგენტომ შპს „Anaklia Ganmuhuri Resort“-ს 100 ელდარის ფიჭვისა და 50 ტუიას ნერგები გადასცა.
„განსაკუთრებული მადლობა მინდა ვუთხრა ჩვენ თანამშრომლებსა და შპს „Anaklia Ganmuhuri Resort“-ს, რომელთაც უდიდესი ძალისხმევა გაწიეს ამ საოცარ სილამაზეში, ანაკლიაში სკვერის მოწყობის საქმეში. ასეთი განწყობით ძალიან მალე შევქმნით ერთიან და ძლიერ საქართველოს.“ - განაცხადა დავით ფაცაციამ.
აფხაზეთიდან დროებით დევნილი ვეტერანების ჯანმრთელობის დაცვის ხელშეწყობის მიზნით აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანმრთელობისა და სოციალურუ დაცვის სამინისტროსა და სს “გეფას” შორის ურთიერთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
დოკუმენტს ხელი აფხაზეთის ჯანდაცვის მინისტრმა ლაშა ქარდავამ და მედიკამენტების განყოფილების ხელმძღვანელმა ილონა ბენდელიანმა მოაწერეს.
“დღეს მორიგი მემორანდუმი გაფორმდა სააფთიაქო ქსელ გეფასთან, რაც წარმოადგენს მნიშვნელოვან სოციალურ მხარდაჭერას ვეტერანებისთვის მედიკამენტებით უზრუნველყოფის თვალსაზრისით. სამინისტრო გააფართოებს თანამშრომლობას სხვა სააფთიაქო ქსელებთან, რათა სრულად იქნეს მოცული დროებით დევნილი მოსახლეობა”-განაცხადა ლაშა ქარდავამ.
მემორანდუმი ითვალისწინებს „ჯიპისის“ და „ფარმადეპოს“ სააფთიაქო ქსელებში აფხაზეთიდან დროებით დევნილი ვეტერანებისთვის 2000-მდე მედიკამენტზე 30%-იან ფასდაკლებას, ასევე, წარმოდგენილ არამედიკამენტების სრულ ასორტიმენტზე 10%-იან ფასდაკლებას.
მომსახურების გაწევა კვირის ნებისმიერ დღეს იქნება შესაძლებელი.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მომსახურების სააგენტოს და სტემ ინოვატორთა ასოციაციის ერთობლივად ორგანიზებული პროექტის - „STEM განათლება-ტექნოლოგიების საფუძველი“ მონაწილე წარმატებულ აფხაზეთიდან დევნილ ახალგაზრდებს შეხვდა და მოტივაციის ამაღლების, წახალისების მიზნით პლანშეტები გადასცა.
პროექტი საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ბაზაზე 2 თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა, რომლის ფარგლებშიც ახალგაზრდებმა შეისწავლეს და გაიუმჯობესეს STEM მიმართულებისა და კომპიუტერული პროგრამირების ცოდნა. კერძოდ, შეისწავლეს Arduino - ღია-წყაროს მქონე კომპიუტერული პლატფორმა, C/C++appinventor-, ვირტუალური რესურსების და სიმულატორების მათემატიკური მოდელირება. მათ მუდმივად ჰქონდათ წვდომა საუნივერსიტეტო ლაბორატორიაზე და ეცნობოდნენ სტუდენტებისა და მათი თანატოლების მიერ შექმნილ ინოვაციურ პროექტებს.
აღსანიშნავია, რომ პროექტის მონაწილე აფხაზეთიდან დევნილი ახალგაზრდები - ლადო ადამია, მარიამ და დავით ვახტანგიძეები, რომლებმაც შექმნეს მებაღე რობოტი ხელოვნური ინტელექტით და უსინათლო პირებს ტემპერატურის მონიტორინგში დამხმარე მოწყობილობა, წარმატებით გადავიდნენ რუსთაველის ფონდის მიერ გამოცხადებული 2024 წლის მოსწავლე გამომგონებელთა და მკვლევართა კონკურსის - „ლეონარდო და ვინჩის” ფინალურ ეტაპზე.
,,აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს განკარგულებაში არსებულ ფულად სახსრებზე პროცენტის დარიცხვის მიზნით მომსახურე ბანკის შესარჩევი კონკურსის ჩატარების წესის“ დამტკიცების შესახებ“ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინიტრის 2024 წლის 4 დეკემბრის №01/82 ბრძანებისა და „მომსახურე ბანკის შესარჩევი საკონკურსო კომისიის შექმნის შესახებ“ 2024 წლის 9 დეკემბრის N01/83 აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრის ბრძანების თანახმად, სამინისტრო აცხადებს სამინისტროს განკარგულებაში არსებულ ფულად სახსრებზე პროცენტის დარიცხვის მიზნით მომსახურე ბანკის შესარჩევ კონკურსს.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა დავით მორგოშიამ სამინისტროს პროგრამების ფარგლებში დაფინანსებულ, აფხაზეთის წარმატებულ სტუდენტებთან შეხვედრა-დიალოგი გამართა. შეხვედრაზე ასევე იმყოფებოდნენ „სკოლის შემდგომი განათლების მხარდაჭერის“ პროგრამაში მონაწილე ახალგაზრდები.
გარდა ამისა, დავით მორგოშიამ ჟიული შარტავას, ილია ვეკუას, თამაზ ნადარეიშვილის, გურამ გაბესკირიას, მიხეილ ჯინჭარაძის და ლორიკ მარშანიას სახელობის, 2024-2025 სასწავლო წლის სტიპენდიატებს შესაბამისი დიპლომები და სამახსოვრო საჩუქრები გადასცა.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა სტუდენტებს მიღწეული წარმატებებისთვის. აღნიშნა, რომ სამინისტრო სამომავლოდ, დევნილ ახალგაზრდებზე კიდევ უფრო მეტად მორგებული პროგრამების შემუშავებას გეგმავს.
სტუდენტებმა მსგავსი პროგრამების განსაკუთრებულ მნიშვნელობაზე ისაუბრეს, სამინისტროსთან აქტიური თანამშრომლობის სურვილი გამოთქვეს და ამ მხრივ საინტერესო იდეები წამოაყენეს.
შეხვედრას მინისტრის მოადგილე ნინო ლობჟანიძე, მინისტრის მრჩევლები მანანა ქვაჩახია და ბექა ღვაჩლიანი, „სკოლის შემდგომი განათლების მხარდაჭერის“ პროგრამის ხელმძღვანელი, თსუ-ს ასოცირებული პროფესორი ინგა სანიკიძე, ამავე პროგრამის კოორდინატორი შოთა კეჟერაშვილი და სამინისტროს თანამშრომლები ესწრებოდნენ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია, სამინისტროსა და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მომსახურების სააგენტოს წარმომადგენლებთან ერთად, ამჯერად, ქუთაისში მცხოვრებ აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებულ პირებს შეხვდა.
შეხვედრის მონაწილეებმა ისაუბრეს აფხაზეთის მოსახლეობის მხარდაჭერის მიზნით უკვე განხორციელებულ და მიმდინარე პროექტებზე, ასევე ქუთაისში მცხოვრებ აფხაზეთიდან დევნილთა წინაშე არსებულ გამოწვევებსა და მათი მოგვარების გზებზე.
სწორედ, მსგავს შეხვედრებზე მიღებული ინფორმაციების გათვალისწინებით, „სოციალური სოლიდარობის“ პროგრამის ფარგლებში, ქუთაისში მცხოვრები აფხაზეთიდან დევნილებისთვის აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროს მიერ შეძენილ იქნა სხვადასხვა სახის სამუშაოებისთვის საჭირო ინსტრუმენტები და ხელსაწყოები, რომლებიც მოქალაქეებს დავით ფაცაციამ პირადად გადასცა.
„ვცდილობთ თითოეული აფხაზეთელის საჭიროება, რომელსაც ჩვენთან შეხვედრისას აჟღერებენ დროულად მოვაგვაროთ და კმაყოფილებით მინდა აღვნიშნო, რომ მათთან უშუალო კომუნიკაციის შედეგად არაერთი პროექტი უკვე განვახორციელეთ, ბევრი კრიტიკული საკითხის მოგვარება შევძელით და ვაგრძელებთ მუშაობას.
აფხაზეთის მოსახლეობასთან უშუალო კომუნიკაციისას ყველაზე კარგად ჩანს ჩვენი მუშაობის შედეგი, მათ მადლიერებასა და ჩვენდამი დამოკიდებულებაში. ყველაფერს ვაკეთებთ იმისთვის, რომ უფრო აქტიურად შევძლოთ მათი მხარდაჭერა და მჯერა, რომ თითოეული ჩვენგანის ძალისხმევა გამოიტანს მნიშვნელოვან შედეგებს.“ - დავით ფაცაცია
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილი აფხაზეთიდან დროებით იძულებით გადაადგილებულ მოქალაქეებს შეხვდა.
აფხაზეთის მთავრობაში გამართულ შეხვედრაზე მთავრობის თავმჯდომარემ დევნილი მოსახლეობის პრობლემები და საჭიროებები პირადად მოისმინა და აღნიშნა, რომ კომპეტენციის ფარგლებში ყველა საკითხზე დროული რეაგირება მოხდება.
„არსებული პრობლემური საკითხების შესწავლისა და სათანადო რეაგირების მიზნით, მე პირადად დავიწყე შეხვედრები აფხაზეთიდან დროებით იძულებით გადაადგილებულ ჩვენ მოსახლეობასთან.
ერთ-ერთი შეხვედრა აფხაზეთის მთავრობაში შედგა, სადაც ჩვენმა დევნილმა მოქალაქეებმა პირადად გამიზიარეს ის გამოწვევები და საჭიროებები, რაც მათ აქვთ. ჩემი გუნდის წევრებთან ერთად, მაქსიმალურად ვიქნები ჩართული გამოვლენილი პრობლემური საკითხების დროული იდენტიფიცირებისა და გადაწყვეტის პროცესში“, - განაცხადა ლევან მგალობლიშვილმა.
აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარე პრობლემების დროული იდენტიფიცირებისა და მასზე რეაგირებისთვის აფხაზეთიდან დროებით დევნილ მოქალაქეებთან შეხვედრებს აქტიურად მართავს.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილი ევროპის ქვეყნების ელჩებთან შეხვედრებს განაგრძობს.
მორიგი გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა აფხაზეთის მთავრობაში საქართველოში რუმინეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩ რაზვან როტუნდუსთან გაიმართა.
შეხვედრაზე აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები, დროებით ოკუპირებულ აფხაზეთში განვითარებული პროცესები და თანამშრომლობის სამომავლო პერსპექტივები განიხილეს.