ლევან მგალობლიშვილი რუმინეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს შეხვდა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილი ევროპის ქვეყნების ელჩებთან შეხვედრებს განაგრძობს.
მორიგი გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა აფხაზეთის მთავრობაში საქართველოში რუმინეთის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩ რაზვან როტუნდუსთან გაიმართა.
შეხვედრაზე აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები, დროებით ოკუპირებულ აფხაზეთში განვითარებული პროცესები და თანამშრომლობის სამომავლო პერსპექტივები განიხილეს.
აფხაზეთიდან დევნილებს ჩაფიძის გულის ცენტრში უფასო სამედიცინო გამოკვლევები ჩაუტარდათ
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ორგანიზებით და ჩაფიძის სახელობის გადაუდებელი კარდიოლოგიის ცენტრის მხარდაჭერით, დროებით დევნილ პირებს უფასო სამედიცინო გამოკვლევები ჩაუტარდათ.
ყურადღება გამახვილდა ქრონიკული სისხლის მიმოქცევის დაავადების მქონე პაციენტებზე, რომლებსაც ჩაუტარდათ კარდიოლოგიური კვლევის სრული გამოკვლევა.
“მემორანდუმის საფუძველზე მიმდინარე წელს რამდენიმე აქცია ჩატარდა, რომლის ფარგლებში 300-ზე მეტმა ქრონიკული დაავადებების მქონე დროებით დევნილმა მიიღო უფასო სამედიცინო მომსახურება. მსგავსმა თანამშრომლობამ კლინიკებთან დადებითი შედეგი გამოიღო, შესაბამისად სამინისტრო მომავალ წელს გააფართოებს თანამშრომლობის არეალს - განაცხადა ლაშა ქარდავამ”.
ღონისძიების მიმდინარეობას აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი ლაშა ქარდავა, მინისტრის მოადგილე მანონა გეჯუა და სამინისტროს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
დავით მორგოშია UNI4VERSE-ის პროექტის ფარგლებში გამართულ შიდა საუნივერსიტეტო კონკურსს დაესწრო
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშია სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტში UNI4VERSE-ის პროექტის ფარგლებში გამართულ შიდა საუნივერსიტეტო კონკურსს დაესწრო.
კონკურსზე სტუდენტებმა მწვანე ეკონომიკისა და ტექნოლოგიების მიმართულებით საპროექტო იდეები წარმოადგინეს.
UNI4VERSE პროექტი მწვანე ეკონომიკის სფეროში არსებული გამოწვევების და პრობლემების გადაჭრას ემსახურება, ასევე, მიზნად ისახავს ინოვაციური სტარტაპ იდეების ჩამოყალიბებას სტუდენტებში და უნივერსიტეტებს შორის შემაჯამებელი კონკურსის ჩატარებას.
2024 წლის კონკურსში მთელი საქართველოს მასშტაბით 18 უნივერსიტეტი მონაწილეობს.
რჩეული გუნდი 4-დღიან ტრენინგსა და მენტორშიფ სესიებს თბილისის ტექნოპარკში გაივლის.
სამხატვრო აკადემიის საგამოფენო დარბაზში აფხაზი მხატვრების ნამუშევრების გამოფენა გაიხსნა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის სამინისტროსა და თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის სამხატვრო აკადემიის თანამშრომლობით, სამხატვრო აკადემიის საგამოფენო დარბაზში "აფხაზი მხატვრების 1970-1980-იანი წლების საკურსო და სადიპლომო ნამუშევრების“ გამოფენა გაიხსნა.
გამოფენა მოეწყო იმ მხატვრებისადმი სოლიდარობის ნიშნად, რომელთა ნამუშევრები სოხუმის ცენტრალურ საგამოფენო სივრცეში გაჩენილი ხანძრის შედეგად განადგურდა.
დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა დავით მორგოშიამ, სამხატვრო აკადემიის რექტორმა ყარამან ქუთათელაძემ, აფხაზეთის ა/რ უმაღლესი საბჭოს დეპუტატმა, მხატვარმა ნუგზარ მგალობლიშვილმა, საქართველოს მხატვართა კავშირის თავმჯდომარემ გურამ ცერცვაძემ, მუზეუმის ხელმძღვანელმა ლანა ქარაიამ და გამოფენის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
როგორც დავით მორგოშიამ განაცხადა, ხელოვნება სამშვიდობო პოლიტიკის და სახალხო დიპლომატიის განუყოფელი ნაწილია და წარმოდგენილ გამოფენას ამ მხრივ განსაკუთრებული დატვირთვა აქვს.
სამხატვრო აკადემიის მუზეუმის კოლექციებში დაცული ნამუშევრები გამოსაფენად აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს მხარდაჭერით მოწესრიგდა. დაგეგმილია პროექტის გაგრძელება და აკადემიის მუზეუმის ფონდში არსებული აფხაზი მხატვრების სხვა ნამუშევრების მოწესრიგება და კატალოგის სახით გამოცემა.
გამოფენის გახსნას სამხატვრო აკადემიისა და აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა თბილისსა და რეგიონებში შეხვედრები გამართეს
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროსა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები, თბილისსა და რეგიონებში მდებარე დევნილთა განსახლების ადგილებში შექმნილ ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობებს შეხვდნენ.
აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარის, ლევან მგალობლიშვილის მიერ მთავრობის სხდომის ფორმატში გაცემული დავალებების თანახმად, სამინისტროს წარმომადგენლებმა, შეხვედრებზე დევნილთა წინაშე არსებულ საჭიროებებზე, ჯანდაცვის, სოციალური, ინფრასტრუქტურული მიმართულებებით განხორციელებულ და დაგეგმილ პროექტებზე ისაუბრეს.
ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობებისგან მიღებული ინფორმაციების გათვალისწინებით, აფხაზეთის მოსახლეობისთვის საჭირო ინფრასტრუქტურული, სოციალური და სხვა სახის პროექტები განხორციელდება.
შეხვედრების მიზანია ადგილობრივ ხელისუფლებასთან ერთად და დევნილი მოსახლეობის ჩართულობით, იძულებით გადაადგილებულ პირთა საჭიროებებზე ორიენტირებული ბიუჯეტის, პროგრამების და პროექტების დაგეგმვა.
შეხვედრებში, მონაწილეობდნენ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრის მოადგილეები - გიორგი ბულისკერია და იგორ კოპალიანი, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მომსახურების სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი ავთანდილ ქარაია.
ლევან მგალობლიშვილი სლოვაკეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს შეხვდა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილი საქართველოში სლოვაკეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩ მატუშ ბუშოვსკის შეხვდა.
გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე მთავრობის თავმჯდომარემ ელჩს აფხაზეთის მთავრობის საქმიანობის შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა, აფხაზეთის ტერიტორიაზე არსებული ვითარება გააცნო და ადგილობრივი მოსახლეობის ფუნდამენტური უფლებების სისტემატური დარღვევის შემთხვევებზე ისაუბრა.
ელჩმა საქართველოს სუვერენიტეტის და ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ სლოვაკეთის რესპუბლიკის მთავრობის მტკიცე მხარდაჭერა დაადასტურა.
შეხვედრაზე ასევე, სამომავლო თანამშრომლობის გაძლიერების შესაძლებლობები განიხილეს.
„თბილისის ბაროკო ფესტივალის“ ფარგლებში „ქართული და ევროპული საეკლესიო მუსიკის“ საღამო გაიმართა
ჯანსუღ კახიძის სახელობის თბილისის მუსიკალურ-კულტურულ ცენტრში, საქართველოს კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, „თბილისის ბაროკო ფესტივალის“ ფარგლებში „ქართული და ევროპული საეკლესიო მუსიკის“ საღამო გაიმართა.
საღამოს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშია მეუღლესთან ერთად, საქართველოს კულტურისა და სპორტის მინისტრი თინათინ რუხაძე და სხვა მიწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
მუსიკალურ საღამოში მონაწილეობდნენ: გურამ ყურაშვილის სახელობის აფხაზეთის სახელმწიფო საგუნდო კაპელა, საქართველოს ხალხური სიმღერის სახელმწიფო ანსამბლი „ბასიანი“, თბილისის სახელმწიფო კამერული ორკესტრი - „საქართველოს სინფონიეტა“, დირიჟორი კორნელია ფონ კერსენბროკი, სოლისტები: კრისტინა ფანელი, ბენედეტა მაცუკატო, გეორგ პოპლუტცი, ფელიქს შვანდტკე, სერჯო აცოლინი, სტეფან ნოდილო, გაბრიელ გრამესკი, ანა ქურდოვანიძე, დიეგო კანტალუპი.
„თბილისის ბაროკო ფესტივალი“ საქართველოს კულტურის და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, 2015 წელს დაარსდა და ყოველწლიურად ტარდება. გურამ ყურაშვილის სახელობის აფხაზეთის სახელმწიფო საგუნდო კაპელა, ქართველ შემსრულებლებთან და გუნდებთან, მსოფლიო ვარსკვლავებთან ერთად, ფესტივალში ყოველწლიურად მონაწილეობს.
„თბილისის ბაროკო ფესტივალის“ მხარდამჭერები არიან ასევე თბილისის სახელმწიფო კამერული ორკესტრი - „საქართველოს სინფონიეტა“, თბილისის მერია, ფრანგული ინსტიტუტი, იტალიისა და გერმანიის საელჩოები.
დავით მორგოშია საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის პირველ მოადგილეს შეხვდა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშია საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის პირველ მოადგილეს ნინო ენუქიძეს შეხვდა.
მხარეებმა სამინისტროებს შორის მომავალი თანამშრომლობის პერსპექტივაზე ისაუბრეს.
ყურადღება გამახვილდა აფხაზეთის სახელოვნებო სასწავლებლებში არსებულ ინფრასტრუქტურულ პრობლემებზე და მათი გადაწყვეტის გზებზე.
შეხვედრას საქართველოს სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ირაკლი შენგელია და აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის მინისტრის მრჩეველი ანი კიტია ესწრებოდნენ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრად ლაშა დოლბაძე დაინიშნა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს ლაშა დოლბაძე უხელმძღვანელებს.
ახლად დანიშნული მინისტრი თანამშრომლებს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილმა წარუდგინა.
აღნიშნულ თანამდებობაზე ლაშა დოლბაძემ ლევან თევზაია შეცვალა. ლევან მგალობლიშვილმა ყოფილ მინისტრს გაწეული საქმიანობისთვის მადლობა გადაუხადა და იმედი გამოთქვა, რომ ახალი მინისტრი თავის გუნდთან ერთად ღირსეულად უპასუხებს ყველა გამოწვევას, რომელიც აფხაზეთიდან დროებით დევნილი მოსახლეობის წინაშე დგას.
ლაშა დოლბაძეს კერძო და საჯარო სექტორში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს.
2024 წლის სექტემბრიდან დღემდე აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრის პირველი მოადგილის თანამდებობას იკავებდა.
ლაშა დოლბაძეს სხვადასხვა საპასუხისმგებლო და ხელმძღვანელ პოზიციებზე მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება გააჩნია.
2024 წლის იანვრიდან აგვისტომდე იკავებდა შპს „აბგრეიდ ქონსთრაქშენ“
ფინანსური დირექტორის პოზიციას;
2024 წლის თებერვლიდან აგვისტომდე, შპს „მონოლით საქართველო“ დამფუძნებელი, დირექტორი;
2018 წლის ივნისიდან 2024 წლის აგვისტომდე იყო შპს „ენსი გრუპ“
ფინანსური დირექტორი;
2017 - 2018 წწ - შპს „გლობალ აუდიტი“
პარტნიორი, მთ. აუდიტორი;
2014 - 2017 წწ -შპს „სამთო კომპანია ფარავანპერლიტი“
2012- 2014 წწ- შპს „ვესტ-ინვესტ“ გენერალური დირექტორი;
2010 - 2012 წწ- შპს „ვესტ-ინვესტ“ ფინანსური დირექტორი;
2008 - 2010 წწ- აუდიტორი კომპანია შპს „კოლხი 2005“ მთავარი აუდიტორი;
2005- 2008 წწ- საქართველოს შემოსავლების სამსახურის ქ. თბილისის საგადასახადო ინსპექციის ვაკე- საბურთალოს განყოფილება, ანალიტიკური განყოფილების უფროსი;
1997-2005 წწ -საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგადასახადო ინსპექცია
აკრეფის განყოფილების უფროსი;
1995 - 1997 წწ -სოციალური უზრუნველყოფისა და სამედიცინო დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო
ფონდი უფროსი სპეციალისტი;
1997 წელს დაამთავრა ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოხუმის ფილიალი -სპეციალიზაცია წარმოების ეკონომიკა და მართვა;
2000 წელს კი საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროსთან არსებული „ეკონომიკისა და სოციალური პრობლემების კვლევითი ინსტიტუტი“
ასპირანტურა - მიკროეკონომიკა;
2014 წელს ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოხუმის ფილიალი სამართალმცოდნეობა.
ლევან მგალობლიშვილმა აფხაზეთის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრად ლაშა დოლბაძე წარადგინა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს ლაშა დოლბაძე უხელმძღვანელებს. ახლად დანიშნული მინისტრი თანამშრომლებს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილმა წარუდგინა.
ლაშა დოლბაძეს კერძო და საჯარო სექტორში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს. 2024 წლის სექტემბრიდან დღემდე აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრის პირველი მოადგილის თანამდებობას იკავებდა.
დავით ფაცაცია ნაძალადევის რაიონში მდებარე დევნილთა განსახლების ადგილებში შექმნილ ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობების თავმჯდომარეებს შეხვდა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე ანზორ მარგიანი და აფხაზეთის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია, აფხაზეთის მთავრობისა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, ამჯერად, ნაძალადევის რაიონში მდებარე დევნილთა განსახლების ადგილებში შექმნილ ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობების თავმჯდომარეებს შეხვდნენ.
აფხაზეთის მთავორბის წევრებმა აფხაზეთიდან დევნილებს გააცნეს ინფორმაცია სოციალური, ინფრასტრუქტურული, ჯანდაცვის, დევნილთა მხარდაჭერის მიმართულებებით აფხაზეთის მთავრობის მიერ უკვე განხორციელებული და დაგეგმილი საქმიანობები. შეხვედრის მონაწილეებმა ერთობლივად იმსჯელეს აფხაზეთიდან დევნილი მოქალაქეების საჭიროებებსა და მათი მოგვარების გზებზე.
ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობებისგან მიღებული ინფორმაციების გათვალისწინებით, ნაძალადევის რაიონში მცხოვრები დევნილებისთვის საჭირო ინფრასტრუქტურული, სოციალური და სხვა სახის პროექტები განხორციელდება.
ლევან მგალობლიშვილი ხონში აფხაზეთიდან დროებით დევნილ ახალგაზრდებს შეხვდა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილი, ხონში, აფხაზეთიდან დროებით დევნილ ახალგაზრდებს შეხვდა. შეხვედრაში ხონის მუნიციპალიტეტის მერი ლადო ჯურხაძე და ხონის დევნილთა საინიციატივო ჯგუფის ხელმძღვანელი ბაჩანა ბასილაია მონაწილეობდნენ.
შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა, ლევან მგალობლიშვილმა ახალგაზრდების შეკითხვებს უპასუხა.
შეხვედრაზე ქვეყნის სამშვიდობო პოლიტიკასა და ამ პროცესში ახალგაზრდების ჩართულობის როლზე ისაუბრეს, ასევე საუბარი შეეხო აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობის საქმიანობასა და პროექტებს, რომლებსაც აფხაზეთის მთავრობის უწყებები აფხაზეთიდან დროებით დევნილი ახალგაზრდებისთვის ახორციელებენ, მათ შორის განათლებისა და დასაქმების ხელშეწყობის მიმართულებით.
შეხვედრა აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის ინიციატივითა და ხონის დევნილთა საინიციატივო ჯგუფის ორგანიზებით ჩატარდა.
დავით მორგოშია კაჭრეთის ამბასადორში აფხაზეთის თასზე გამართულ საცხენოსნო შეჯიბრს დაესწრო
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშია კაჭრეთის ამბასადორში, საქართველოს საცხენოსნო ხალხური თამაშობების განვითარების ეროვნული ფედერაციის ინიციატივით და აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს მხარდაჭერით, აფხაზეთის თასზე გამართულ საცხენოსნო შეჯიბრს დაესწრო, რომელშიც აფხაზეთიდან დევნილი მხედრებიც მონაწილეობდნენ.
დავით მორგოშიამ და აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს სპორტის მიმართულების ხელმძღვანელმა გიორგი ბერიანიძემ საპრიზო ადგილებზე გასულ ცხენოსნებს - ირაკლი ბეჟიტაშვილს და ლუკა აფციაურს თასები და მედლები გადასცეს.
საცხენოსნო შეჯიბრების გამართვა ახალგაზრდა თაობაში სპორტის ამ უძველესი სახეობის პოპულარიზაციას და ცხოვრების ჯანსაღი წესის დამკვიდრებას ისახავს მიზნად.
იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებში აფხაზეთის მინისტრი ბორჯომში ამხანაგობის თავმჯდომარეებს შეხვდა
იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებში აფხაზეთის მინისტრი გიორგი ძიგუა ქალაქ ბორჯომში, ბორჯომის, სურამისა და ხაშურის ამხანაგობის თავმჯდომარეებს შეხვდა.
შეხვედრის ფარგლებში ხაზი გაესვა დროებით დევნილთა ინფრასტრუქტურულ და სოციალურ პრობლემებს, მათ შორის აღნიშნა, რომ ქალაქ ბორჯომში შესაცვლელია სახურავი, სჭირდებათ პანდუსი ეტლით მოსარგებლისთვის და გათბობა. დაბა სურამის დევნილთა განსახლების ობიექტი ავარიულია, საჭიროებს რეაბილიტაციას, ხაშურში კი განსახლების ობიექტს მიწის ნაკვეთის დაკანონების პრობლემა აქვს.
შეხვედრაზე აფხაზეთის ა/რ ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე მერაბ მარაქველიძე, აფხაზეთის ა/რ იძულებით გადაადგილებულ პირთა - დევნილთა სამინისტროს პოლიტიკის დეპარტამენტის უფროსი თემურ წურწუმია, აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს წარმომადგენელი გიორგი ბერიანიძე და ბორჯომის მერიის ინფრასტრუქტურის განყოფილების ხელმძღვანელი ნინო გიუაშვილი იმყოფებოდნენ.
დავით მორგოშია აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს დეპუტატებს შეხვდა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა  დავით მორგოშიამ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარის პირველ მოადგილე თამაზ ხუბუას და აფხაზეთის ა/რ უმაღლესი საბჭოს საერთაშორისო კავშირების, განათლებისა და კულტურის საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ნუგზარ მგალობლიშვილთან გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე მინისტრმა და დეპუტატებმა განათლების, კულტურისა და სპორტის განვითარებასთან დაკავშირებულ სამომავლო გეგმებსა და თანამშრომლობის გაღრმავების აუცილებლობაზე  ისაუბრეს.
ყურადღება გამახვილდა აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს ახალ ინიციატივებსა და მათი განხორციელების გზებზე.
დეპუტატებმა აღნიშნეს, რომ განათლება, კულტურა და სპორტი აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოსთვის განსაკუთრებით პრიორიტეტული სფეროებია.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის  მინისტრის  მოადგილეები გიორგი ჯინჭარაძე და ნინო ლობჟანიძე, მინისტრის მრჩეველი ანა კიტია, განათლებისა და საგანმანათლებლო პროგრამების სამსახურის უფროსი ხათუნა შონია და აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს აპარატის უფროსი ზურაბ მებონია.