აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის ლევან მგალობლიშვილის გადაწყვეტილებით და აფხაზეთის მთავრობის სამინისტროების მხარდაჭერით, აფხაზეთიდან დროებით დევნილ მოსახლეობას შობა-ახალი წლის დღესასწაულებთან დაკავშირებით ნობათი გადაეცათ.
სადღესასწაულო ნობათი მთელი ქვეყნის მასშტაბით, აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებულმა მრავალშვილიანმა, სოციალურად დაუცველმა, ომის ვეტერანმა და განსაკუთრებული საჭიროების მქონე 1500-მდე პირმა მიიღო.
„აფხაზეთის მთავრობის გადაწყვეტილებით, წინასაახალწლოდ 1500-მდე აფხაზეთიდან დევნილმა პირმა საახალწლო ნობათი მიიღო. დროებით დევნილი მოსახლეობის საჭიროებებს ჩვენთვის პრიორიტეტული მნიშვნელობა აქვს და შევეცდებით მომავალ წელს უფრო აქტიური კომუნიკაცია გვქონდეს მათთან, რათა მოქალაქეებმა შეძლონ ყველა იმ სიკეთეებით სარგებლობა, რაც აფხაზეთის მთავრობისა და მისი სამინისტროების მიერ ხორციელდება“, - განაცხადა ლევან მგალობლიშვილმა.
საჩუქრებთან ერთად, დევნილ მოსახლეობას აფხაზეთის მთავრობის საქმიანობის შესახებ საინფორმაციო ბუკლეტები დაურიგდათ, სადაც აფხაზეთის მთავრობისა და მასში შემავალი სტრუქტურების მიერ 2025 წელს დაგეგმილი აქტივობების, პროგრამებისა და პროექტების შესახებ ინფორმაციაა განთავსებული. ბროშურაში ასევე მოცემულია აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის ცხელი ხაზის ნომერი 143, რომელზე დარეკვით დევნილი მოქალაქეები მათთვის საჭირო კითხვებზე სწრაფ და სრულყოფილ ინფორმაციას მიიღებენ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის ლევან მგალობლიშვილის გადაწყვეტილებით, აფხაზეთიდან დროებით დევნილ 1500-მდე პირს საახალწლო ნობათი გადაეცა.
ინიციატივის ფარგლებში, აფხაზეთის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრმა ლაშა დოლბაძემ აბაშაში, ხობსა და სენაკში მცხოვრებ აფხაზეთიდან დევნილ ოჯახებს სადღესასწაულო ნობათები გადასცა.
„საახალწლო ნობათების გადაცემა აფხაზეთიდან დროებით დევნილი ოჯახებისთვის ჩვენი მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტული ამოცანაა. ჩვენი მიზანია, თითოეული დევნილი ოჯახის მხარდაჭერა და მათი სოციალური პირობების გაუმჯობესება“, - განაცხადა ლაშა დოლბაძე.
სადღესასწაულო ნობათი აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებულმა მრავალშვილიანმა, სოციალურად დაუცველმა, ომის ვეტერანმა და განსაკუთრებული საჭიროების მქონე პირებმა მიიღეს.
ამ გადაწყვეტილების ფარგლებში, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი დავით მორგოშია ქ. ქუთაისსა და ქ. თბილისში განსახლებულ აფხაზეთიდან დროებით დევნილ ოჯახებს ეწვია, დამდეგი შობა-ახალი წელი მიულოცა და საახალწლო ნობათი გადასცა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია აფხაზეთის ძიუდოს აკადემიას ესტუმრა, აფხაზეთიდან დევნილ ახალგაზრდებს წახალისების მიზნით სიმბოლური საჩუქრები პირადად გადასცა.
აფხაზეთის ძიუდოს აკადემიას აფხაზეთიდან დევნილი ომის ვეტერანი კობა გეგია ხელმძღვანელობს. აკადემიაში უსასყიდლოდ ვარჯიშობენ აფხაზეთიდან დევნილი 5-დან 19 წლამდე ახალგაზრდები, მათ შორის აფხაზეთიდან დევნილი ვეტერანების შვილები და შვილიშვილები.
„ახალგაზრდებს მინდა ვუთხრა, რომ თქვენ პირველ რიგში ხართ თქვენი ოჯახისა და ჩვენი სამშობლოს სახე, ყოველთვის უნდა ეცადოთ იყოთ წარმატებულები ცოდნით, ბრძოლით და ღირსებით. რათქმაუნდა ცხოვრების წარმატებისთვის სწავლა მნიშვნელოვანია, მაგრამ სპორტი არანაკლებ მნიშვნელოვანია, როცა თქვენ ერთსაც და მეორესაც მოახერხებთ ყველაფერი გამოგივათ.
არ დაიღალოთ იბრძოლეთ, ჩვენი ქვეყნის და საკუთარი მომავლისთვის და ყოველთვის გამარჯვებულები იქნებით, ხოლო ჩვენ შესაძლებლობების ფარგლებში თქვენ გვერდით ვიქნებით, რადგან თითოეული თქვენგანის წარმატება ჩვენი სამშობლოს წარმატებაა.“ - განაცხადა დავით ფაცაციამ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა დავით მორგოშიამ ქ. ზუგდიდში მდებარე აფხაზეთის №1 საჯარო სკოლაში, პროგრამის - „ჩემი პირველი კომპიუტერი“ ფარგლებში, აფხაზეთის საჯარო სკოლების წარჩინებულ მოსწავლეებს პერსონალური კომპიუტერები გადასცა.
კომპიუტერები აფხაზეთის საჯარო სკოლების 2023-2024 სასწავლო წლის საბაზო საფეხურის წარჩინებულ მოსწავლეებს გადაეცათ.
პროგრამას მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებისა და ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული სწავლების გაძლიერების მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო 2009 წლიდან ახორციელებს.
ღონისძიებას აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის მინისტრის მოადგილეები ბეჟან ნემსაძე და ნინო ლობჟანიძე და აფხაზეთის საჯარო სკოლების პედაგოგები ესწრებოდნენ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრმა ლაშა დოლბაძემ, 2024 წლის 23 დეკემბერს გამართულ მთავრობის სხდომაზე “აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის 2025 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის შესახებ“ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის კანონპროექტი წარადგინა.
მინისტრმა ასევე, "აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს დებულების დამტკიცების შესახებ" აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის 2019 წლის 30 აგვისტოს №22 დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე აფხაზეთის მთავრობის დადგენილების პროექტის შესახებ ანგარიში წარადგინა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მომსახურების სააგენტომ განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე ახალგაზრდებისა და მათი მშობლებისთვის, ბაკურიანში 3 დღიანი პროექტი - „შესაძლებლობები უსაზღვროა“ განახორციელა
პროექტით დაგეგმილი სხვადასხვა ტრენინგებისა და შემეცნებითი აქტივობების მიზანია ახალგაზრდებში აფხაზეთის შესახებ ცნობიერების ამაღლება, მათი მხარდაჭერა, დაახლოება და წახალისება. ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარის დავით ზაალიშვილის ინიციატივით პროექტის მონაწილეებისთვის დიდველზე ექსკურსია მოეწყო.
პროექტის დასკვნით ღონისძიებას აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია, ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე დავით ზაალიშვილი, აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს დირექტორი ანი კიტია და აფხაზეთის მომსახურების სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი ავთანდილ ქარაია ესწრებოდნენ, რომლებმაც ახალგაზრდებს სიმბოლური საჩუქარები გადასცეს.
დავით ფაცაციამ „აზდაკის ბაღის" - ინტეგრირებული თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელსა და რეჟისორს ბაჩო გაბრუაშვილს, ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საკრებულოსა და აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს პროექტის განხორციელებაში მხარდაჭერისთვის განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა.
„აზდაკის ბაღის" - ინტეგრირებული თეატრის სეზონის გახსნაზე, სადაც განსაკუთრებული საჭიროების მქონე ახალგაზრდებმა წარმოგვიდგინეს ნოდარ დუმბაძის მოთხრობის მიხედვით დადგმული სპექტაკლი "Hellados", ჩვენი საზოგადოების გამორჩეულ წევრებს მხარდაჭერის, დაახლოებისა და წახალისების მიზნით დავპირდით გასვლითი ღონისძიების ორგანიზებას და ბაკურიანში განვახორციელეთ 3 დღიანი პროექტი.
თითოეულ მათგანს დიდ წარმატებებს ვუსურვებ და მადლობას ვუხდი იმისთვის, რომ არიან მაგალითები სხვა განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე ახალგაზრდებისთვის - სიძლიერის, შრომისმოყვარეობის, გამბედაობისა და „შეზღუდული შესაძლებლობების არარსებობის“, - განაცხადა დავით ფაცაციამ.
პროცესი აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრმა დავით ფაცაციამ სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად პირადად მოინახულა.
სასათბურე მეურნეობები ეკონომიკური პროგრამების სააგენტოს მიზნობრივი პროგრამის - „სასოფლო-სამეურნეო და ენდემური კულტურების წარმოების მხარდაჭერა“ ფარგლებში მოეწყო და მისი მიზანი აფხაზეთიდან დევნილი მეწარმეების საქმიანობის ხელშეწყობა და განვითარებაა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრმა დავით ფაცაციამ, სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად, ქუთაისში, დევნილთა განსახლების ადგილას შექმნილ საფეხბურთო გუნდს - „ცხუმი“ საჩუქრად საფეხბურთო ფორმები და ბურთები პირადად გადასცა.
საფეხბურთო ფორმები და ბურთები აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მომსახურების სააგენტოს „სოციალური სოლიდარობის" პროგრამის ფარგლებში იქნა შეძენილი.
„ვცდილობთ, ხელი შევუწყოთ ჩვენს აფხაზეთიდან დევნილ ახალგაზრდებს და ბედნიერი ვარ, თუ მათი წარმატების გზაზე ჩვენი წვლილის შეტანას შევძლებთ.
თითოეული მათგანი იმსახურებს უკეთეს ცხოვრებას ერთიან და ძლიერ საქართველოში, ჩვენ ვალდებულნი ვართ, უზრუნველყოთ მათი ღირსეული ცხოვრების საჭირო ყველა პირობა.“ - დავით ფაცაცია
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია აფხაზეთიდან დევნილებს პირადად შეხვდა და მათგან მიღებული ინფორმაციების გათვალისწინებით, საჭირო ხელსაწყოები, ინსტრუმენტები და წყლის საქაჩი ტუმბოები გადასცა.
სხვადასხვა სახის სამუშაოებისთვის საჭირო ტექნიკური ინვენტარი თბილისში, დირსის კომპლექსის მე-13 კორპუსში და სამგორის რაიონში, ვიქტორ კუპრაძის ქუჩაზე მდებარე დევნილთა განსახლების ადგილებში მცხოვრებმა დევნილებმა მიიღეს.
"შესაძლებლობების ფარგლებში ყველაფერს ვაკეთებთ იმისთვის, რომ უფრო აქტიურად შევძლოთ ჩვენი აფხაზეთელების მხარდაჭერა და მჯერა, რომ თითოეული ჩვენგანის ძალისხმევა გამოიტანს მნიშვნელოვან შედეგებს", - განაცხადა დავით ფაცაციამ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრმა დავით ფაცაციამ ვაზიანში მცხოვრებ აფხაზეთიდან დევნილ ბავშვებს საჭიდაო ხალიჩა, სპორტული ინვენტარი და ეკიპირება პირადად გადასცა.
საჭიდაო ხალიჩა, სპორტული ინვენტარი და ეკიპირება აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტრომ გარდაბნის მუნიციპალიტეტში გამართულ შეხვედრებზე მიღებული ინფორმაციების გათვალისწინებით შეიძინა.
„საოცრად თბილი და დადებითი ემოციებით სავსე იყო ჩვენი საზოგადოების ყველაზე ლაღ და გულწრფელ წევრებთან შეხვედრა და ბედნიერი ვარ, რომ შევძელით ბავშვების გახარება.
ჩვენი მომავალი თაობა საქართველოს წარმატების სიმბოლოა, თითოეული მათგანი იმსახურებს უკეთეს ცხოვრებას ერთიან და ძლიერ საქართველოში და ჩვენ ვალდებულნი ვართ, უზრუნველყოთ მათი ღირსეული ცხოვრების საჭირო ყველა პირობა.“ - განაცხადა დავით ფაცაციამ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტრო ინტენსიურად ხვდება აფხაზეთის მოსახლეობას და საჭიროების შესაბამის პროექტებს ახორციელებს.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია, ხონის მუნიციპალიტეტის მერთან ლადო ჯურხაძესთან, ხონის საკრებულოსა და სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთათვის უფასო სამედიცინო აქციის მიმდინარეობას დაესწრო.
ხონში, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროს მიერ ხონის მუნიციპალიტეტის მერიის მხარდაჭერით ორგანიზებულ სამედიცინო აქციაზე, აფხაზეთიდან დევნილ მოქალაქეებს, ექიმის დანიშნულების შესაბამისი სათვალეები უფასოდ გადაეცათ.
სათვალეები აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტრომ „ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო კომისიისგან“(International Human Rights Commission) ჰუმანიტარული დახმარების სახით მიიღო.
„ჩვენი სამინისტროს ძირითად პრიორიტეტს აფხაზეთიდან დევნილი მოსახლეობის სოციალური მდგომარეობის გაუმჯობესება წარმოადგენს. ამ მიზნით ჩვენ სხვადასხვა პროექტებს ვახორციელებთ, მათ შორის საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და ადგილობრივი ხელისუფლების ჩართულობით. მადლობას ვუხდი თითოეულ მათგანს და დარწმუნებული ვარ, ერთობლივი ძალისხმევით შევძლებთ მეტი ღონისძიებების განხორციელებას აფხაზეთიდან დევნილი მოსახლეობის ყოველდღიური ცხოვრების გაუმჯობესებისა და მათი მხარდაჭერისთვის.“- განაცხადა დავით ფაცაციამ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა დავით მორგოშიამ სამინისტროს მიერ გამოცხადებულ კონკურსში - "ახალი პიესა აფხაზეთზე“ გამარჯვებული პიესის "მე არსად წავსულვარ!“ ავტორს სალომე კაპანაძეს დიპლომი გადასცა. მინისტრმა მას კონკურსში გამარჯვება მიულოცა და შემდგომი წარმატებები უსურვა.
პიესა აგებულია ახალგაზრდების - აფხაზი თარაშის და ქართველი თათიას აფხაზეთთან დაკავშირებულ გენეტიკურ მეხსიერებაზე. მათი ურთიერთობიდან იკვეთება პიესის მთავარი სათქმელი, რომ ეს თაობა ერთმანეთს მიუტევებს, შეიყვარებს და კვლავ შეძლებს თანაცხოვრებას.
სალომე კაპანაძე არის ფილოლოგიის აკადემიური დოქტორი, ასოცირებული პროფესორი, ლიტერატურული წერილების კრებულებისა და ზღაპრების ავტორი. "მე არსად წავსულვარ!“ მისი პირველი პიესაა.
კონკურსი - "ახალი პიესა აფხაზეთზე“ სოხუმის კ. გამსახურდიას სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრის ინიციატივით გამოცხადდა და გამარჯვებული პიესა ამავე თეატრის სცენაზე დაიდგმება.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრმა დავით ფაცაციამ, სოფელ რუხში 21 აფხაზეთიდან დევნილ მოქალაქეს, სამეწარმო საქმიანობის გაძლიერების, წახალისებისა და გაუმჯობესების მიზნით, მოტ
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრმა დავით ფაცაციამ, სოფელ რუხში 21 აფხაზეთიდან დევნილ მოქალაქეს, სამეწარმო საქმიანობის გაძლიერების, წახალისებისა და გაუმჯობესების მიზნით, მოტობლოკები, ტექნიკა-დანადგარები და გარკვეული ტიპის ციტრუსის ნერგები პირადად გადასცა.
პროექტი ეკონომიკური პროგრამების სააგენტოს პროგრამის - „სასოფლო-სამეურნეო და ენდემური კულტურების წარმოების მხარდაჭერის“ ფარგლებსა და ა(ა)იპ - „სოფლის განვითარების სააგენტოს“ მხარდაჭერით განხორციელდა.
ღონისძიებას აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა სამინისტროს, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„განსაკუთრებულად ხაზგასასმელია სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ადგილობრივი ხელისუფლების მზაობა და მხარდაჭერა, რომლებიც პერმანენტულად ცდილობენ აფხაზეთის მოსახლეობის დახმარებას.
ჩვენ არ დავიღლებით ამ და რაც ყველაზე მთავარია ჩვენი ქვეყნის გაერთიანების პროცესებში აქტიური ჩართულობით, რომელსაც მხოლოდ ერთად დგომით, სოციალურ -ეკონომიკური პოლიტიკის გაუმჯობესებით და მშვიდობით მივაღწევთ.
წარმატებას ვუსურვებ პროექტში ჩართულ თითოეულ აფხაზეთელს და მსგავსი მხარდაჭერა იქნება კიდევ ერთი კარგი ნაბიჯი მათი საქმიანობის ხელშეწყობისა და ეკონომიკური განვითარებისთვის.“ - დავით ფაცაცია.
ობლოკები, ტექნიკა-დანადგარები და გარკვეული ტიპის ციტრუსის ნერგები პირადად გადასცა.