აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარემ ლევან მგალობლიშვილმა, აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის მინისტრ ბექა ღვაჩლიანთან ერთად, აფხაზეთიდან დროებით დევნილი, სპორტის სხვადასხვა სახეობაში წარმატებული ახალგაზრდა სპორტსმენები ვიქტორ სანეევის სახელობის სტიპენდიით დააჯილდოვა.
ღონისძიების ფარგლებში 10 სპორტსმენი დაჯილდოვდა.
სტიპენდიის მფლობელები ყოველთვიურად ფულად პრიზებს მიიღებენ, რაც მათი სპორტული კარიერის შემდგომ განვითარებას შეუწყობს ხელს.
ღონისძიებაზე ვიქტორ სანეევის მოღვაწეობა გაიხსენეს და ქართული სპორტის განვითარებაში მის ღვაწლსა და დამსახურებაზე ისაუბრეს.
ღონისძიება აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის მხარდაჭერით და აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს ორგანიზებით გაიმართა, რომელიც მიზნად ისახავს აფხაზეთიდან დროებით დევნილი ან აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სახელით მოასპარეზე ახალგაზრდა სპორტსმენების მხარდაჭერასა და წახალისებას.
ვიქტორ სანეევის სახელობის სტიპენდია ენიჭებათ საკონკურსო წლის და წინა სპორტული სეზონის განმავლობაში დადასტურებული მიღწევების მქონე აფხაზეთიდან დევნილ ახალგაზრდებს როგორც ოლიმპიური, ასევე არაოლიმპიური სპორტის სახეობის სპორტსმენებს.
ვიქტორ სანეევის სახელობის სტიპენდიით, 2024–2025 წლებში ოლიმპიურ, არაოლიმპიურ და პარალიმპიურ სახეობებში მსოფლიოსა და ევროპის ჩემპიონატებზე გამარჯვებული, 10 წარმატებული სპორტსმენი დაჯილდოვდა.
სტიპენდია მიზნად ისახავს 17-დან 23 წლამდე აფხაზეთიდან დროებით დევნილი, ან აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სახელით მოასპარეზე წარმატებული სპორტსმენების მხარდაჭერასა და წახალისებას.
ღონისძიებას აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილი, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ჯემალ გამახარია, აფხაზეთის ა/რ განათლებისა და კულტურის მინისტრი, ბექა ღვაჩლიანი, აფხაზეთის მთავრობის წევრები და უმაღლესი საბჭოს დეპუტატები, სპორტის სფეროს წარმომადგენლები, ოჯახის წევრები და სხვა მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
ვიქტორ სანეევი ერთადერთი სამხტომელი სპორტსმენია, რომელმაც ზედიზედ სამ ოლიმპიადაზე (1968, 1972, 1976) ოქროს მედალი მოიპოვა, ხოლო 1980 წელს – ვერცხლის მედალი. ის მსოფლიოსა და ევროპის მრავალგზის ჩემპიონი, მსოფლიოს სამგზის რეკორდსმენი და საქართველოს XX საუკუნის საუკეთესო სპორტსმენი გახლავთ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მომსახურების სააგენტოსა და მოხალისეთა ორგანიზაცია „ახალგაზრდობა და ვეტერანები ეროვნული თავდაცვისა და უსაფრთხოებისთვის“ შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმს ხელი აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მომსახურების სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელმა ავთანდილ ქარაიამ და „ახალგაზრდობა და ვეტერანები ეროვნული თავდაცვისა და უსაფრთხოებისთვის“ დირექტორმა ედუარდ ჯიშკარიანმა მოაწერეს.
მემორანდუმი ითვალისწინებს აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები და აფხაზეთიდან დროებით დევნილი მოქალაქეების მხარდაჭერისა და მათი შესაძლებლობების გაძლიერების მიზნით, მჭიდრო თანამშრომლობასა და ერთობლივი ღონისძიებების დაგეგმვა-განხორციელებას.
შეხვედრას აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე ანზორ მარგიანი, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია, სამინისტროს და მოხალისეთა ორგანიზაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
დასკვნითი ღონისძიების ფარგლებში, აფხაზეთიდან დროებით დევნილის სტატუსის მქონე ახალგაზრდებმა, არასრულწლოვანთა შრომითი უფლებების, პროფესიული არჩევანისა და კარიერული განვითარების საკითხებთან დაკავშირებით პრეზენტაციები წარადგინეს.
პროექტი ორი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა და მისი მიზანი, პროფესიის არჩევის დროს ახალგაზრდების დახმარებაა.
აკაკი ხორავას სახელობის მსახიობთა სახლში ინტეგრირებული თეატრის ,,აზდაკის ბაღის” 10 წლის იუბილე გაიმართა, რომელსაც აფხაზეთის კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს დირექტორი ანეტა კიტია დაესწრო.
ღონისძიების ფარგლებში, თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა და რეჟისორმა ბაჩო გაბრუაშვილმა ინტეგრირებული თეატრის „აზდაკის ბაღის“ 10 წლიანი შემოქმედებითი საქმიანობის შესახებ ისაუბრა. დასის წევრებმა კი სხვადასხვა სპექტაკლებიდან ეპიზოდები წარმოადგინეს.
დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილმა მიმართა, ინტეგრირებული თეატრის დასს 10 წლის იუბილე მიულოცა, ღონისძიების სტუმრებს ,,აზდაკის ბაღისთვის" აფხაზეთის სახელმწიფო თეატრის სტატუსის მინიჭების გადაწყვეტილება გააცნო და ასევე შემოქმედებითი საქმიანობის განსახორციელებლად შესაბამისი სივრცის გადაცემის საკითხი აცნობა.
საიუბილეო საღამოს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან მგალობლიშვილი, საქართველოს კულტურის მინისტრი თინათინ რუხაძე, ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისა და დეოკუპაციის საკითხებთან დაკავშირებული დროებითი კომისიის თავმჯდომარე გიორგი ვოლსკი, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ჯემალ გამახარია, აფხაზეთის მთავრობისა და უმაღლესი საბჭოს წევრები და სხვა მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
ინტეგრირებული თეატრი, რომელიც 2015 წელს დაარსდა, აერთიანებს 20-მდე განსაკუთრებული საჭიროების მქონე პირს, მათ შორის აფხაზეთიდან დროებით დევნილ მსახიობებს.
სტატისტიკური მონაცემების თანახმად ბოლო წლების განმავლობაში 450-მა დევნილმა მეწარმემ მიიღო მონაწილეობა გამოფენებში, სადაც მათი საშუალო დღიური შემოსავალი 200-დან 300 ლარამდე მერყეობდა. ორგანიზაციის ძალისხმევა მიმართულია დევნილი მეწარმეების განვითარებისკენ როგორც მათი ბიზნესის გაძლიერების, ისე ცოდნისა და უნარების ამაღლების კუთხით.
"მოხარული ვარ, რომ დღეს ერთად ვზეიმობთ ამ შემოქმედებითი სივრცის განახლებას. ჩვენ მხარს ვუჭერთ ნიჭიერი ადამიანების განვითარებას და მჯერა, რომ ეს ადგილი, აფხაზეთიდან დროებით დევნილ და სხვა მრავალ ახალგაზრდას, მისცემს ახალი შესაძლებლობების აღმოჩენისა და საკუთარი უნარების გაღრმავების საშუალებას. ვუსურვებ მათ წინსვლას, წარმატებებსა და დიდ მიღწევებს კარიერაში!“ – განაცხადა ბექა ღვაჩლიანმა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის სამინისტროსა და ილორის წმინდა გიორგის სახელობის საკვირაო სკოლის თანამშრომლობის ფარგლებში, პროექტი "აფხაზეთიდან დევნილი ახალგაზრდების ინტეგრაციისა და რესოციალიზაციის ხელშეწყობა" წარმატებით დასრულდა.
დასკვნითი ღონისძიების ფარგლებში, ტაძრის ტერიტორიაზე, საკვირაო სკოლის მოსწავლეების ნახატები, კალიგრაფიული ნაშრომები და ხელნაკეთი ნივთები გამოიფინა.
"მინდა მადლობა გადავუხადო ყველას, ვინც მხარი დაუჭირა ამ პროექტის განხორციელებას, განსაკუთრებულად კი მამა ლევანს, რადგან მისი მხარდაჭერით წარიმართა პროექტი წარმატებით. ჩვენ გავაგრძელებთ მუშაობას, რათა კიდევ ბევრი ახალგაზრდისთვის შევქმნათ საუკეთესო შესაძლებლობები", - განაცხადა გიორგი ძიგუამ.
სასწავლო პროცესი ორი თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა და მას უშუალოდ ილორის წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიის დეკანოზი მამა ლევან ჯანაშია ხელმძღვანელობდა.
პროექტის მიზანი დროებით დევნილი ახალგაზრდების რესოციალიზაციისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერაა.