16 მარტს, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატამ მეწარმე ქალთა ასოციაციასთან თანამშრომლობით , საგამოფენო სივრცეში აფხაზეთიდან დევნილი მეწარმეები წარადგინა.
მეწარმეებმა სტუმრებს საკუთარი ხელნაკეთი ნამუშევრები გააცნეს, მათ შორის ნაქსოვი სათამაშოები და კალათები, სუვენირები და სამკაულები.
გამოფენილმა პროდუქციამ დამთვალიერებელთა დიდი ინტერესი და მოწონება დაიმსახურა. მადლობა მეწარმე ქალთა ასოციაციას თანამშრომლობისთვის.
აფხაზეთის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრმა, ლაშა დოლბაძემ და მინისტრის პირველმა მოადგილემ, თამარ გელაშვილმა ოკუპირებული აფხაზეთიდან დროებით დევნილი მცირე და საშუალო ბიზნესის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართეს.
შეხვედრის ფარგლებში ლაშა დოლბაძემ მეწარმეებს სამინისტროს მიერ ინიცირებული პროექტები გააცნო, მოისმინა მათი საჭიროებები და მათთან ერთად ბიზნესის გაძლიერების გზებზე იმსჯელა.
როგორც შეხვედრის მიმდინარეობისას აღინიშნა, სამინისტროს საქმიანობის მთავარ პრიოროტეტს სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობა და დევნილი მეწარმეების ეკონომიკური გაძლიერება წარმოადგენს.
7-8 მარტს, ქალთა საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად, სსიპ აფხაზეთის ა/რ სავაჭრო-სამრეწველო პალატასა და აფხაზეთის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს ორგანიზებით,ჰიპერმარკეტ „გუდვილის“ (დიდი დიღმის) შესასვლელ სივრცეში, ოკუპირებული აფხაზეთიდან დევნილი მეწარმე ქალების პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვა გაიმართა.
ღონისძიება, რომელშიც 20-ზე მეტი დევნილი ქალბატონი მონაწილეობდა “გუდვილის “ მხარდაჭერითა და ხელშეწყობით ჩატარდა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატამ, კომპანია „გაბელინთან“ თანამშრომლობით, 28 თებერვალს და 1 მარტს თბილისი მოლში გამართა ხელნაკეთი ნივთების გამოფენა-გაყიდვა, სადაც აფხაზეთიდან დევნილმა მეწარმეებმა საკუთარი უნიკალური ნამუშევრები წარმოადგინეს.
გამოფენაზე სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ ენახათ და შეეძინათ სხვადასხვა სახის ხელნაკეთი პროდუქცია, მათ შორის დეკორატიული ხის დაფები, ტექსტილის ნაწარმი, ნაქსოვი სათამაშოები,სამკაულები, ეპოქსიდის ნაკეთობები, კერამიკული ნივთები და სხვა.
ღონისძიება მნიშვნელოვანი პლატფორმა გახდა დევნილი მეწარმეებისთვის, რათა ფართო საზოგადოებისთვის გაეცნოთ თავიანთი შემოქმედება, გაეზარდათ ცნობადობა და გაეძლიერებინათ ეკონომიკური შესაძლებლობები.
აფხაზეთის მთავრობის მინისტრთა კაბინეტის წევრებმა გურამ გაბესკირიას ხსოვნას პატივი მიაგეს, საქართველოს ეროვნული გმირს გურამ გაბესკირიას 78 წელი შეუსრულდებოდა.
ამ დღესთან დაკავშირებით, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის მინისტრთა კაბინეტის წევრებმა, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოსა და ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის წარმომადგენლებთან ერთად, დიღმის ძმათა სასაფლაოზე გურამ გაბესკირიას საფლავი ყვავილებით შეამკეს და მის ხსოვნას პატივი მიაგეს. გურამ გაბესკირია 1947 წლის 2 მარტს სოხუმში დაიბადა.
1992 წელს სოხუმის მერი გახდა, ხოლო 1993 წელს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს და თავდაცვის საბჭოს წევრი.
1993 წლის 27 სექტემბერს, სოხუმის დაცემის დღეს, აფხაზმა სეპარატისტებმა პოლკოვნიკი გურამ გაბესკირია აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის წარმომადგენლებთან ერთად დახვრიტეს.
გურამ გაბესკირიას ცხედარი ოკუპირებული სოხუმიდან 2017 წელს გადმოასვენეს და სამხედრო პატივით დიღმის ძმათა სასაფლაოზე დაკრძალეს. 2017 წლის 27 სექტემბერს გურამ გაბესკირიას საქართველოს ეროვნული გმირის წოდება მიენიჭა.
აფხაზეთის მთავრობის სამუშაო ჯგუფის წევრები, აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარის ლევან მგალობლიშვილის დავალებით, მეორე დღეა, საქართველოს რეგიონებში დიდთოვლობის შედეგად გამოწვეულ ვითარებას ეცნობიან.
ზუგდიდში, ბარამიას ქუჩაზე აფხაზეთიდან დროებით დევნილ ოჯახებს აფხაზეთის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრი ლაშა დოლბაძე / Lasha Dolbadze და იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის საკითხებში აფხაზეთის ა/რ მინისტრი გიორგი ძიგუა შეხვდნენ.
მინისტრებმა მოისმინეს დევნილთა პრობლემები და მათ საჭიროებებზე რეაგირების გზებზე ისაუბრეს. სამუშაო ჯგუფის წევრები, სწრაფი რეაგირების მიზნით, ცენტრალურ უწყებებთან სრულ კოორდინაციაში იმყოფებიან. მინისტრებმა დევნილ ოჯახებს დახმარებასა და პრობლემების მოგვარებაში მხარდაჭერა აღუთქვეს.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრი, ლაშა დოლბაძე, რუსთავის მე-11 მიკრორაიონში მცხოვრებ აფხაზეთიდან იძულებით გადაადგილებულ მოქალაქეებს შეხვდა.
შეხვედრას ქალაქ რუსთავის მერის მოადგილე ოთარ ტატალაშვილიც ესწრებოდა.
მინისტრმა მოსახლეობას ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს 2025 წლის პროგრამები გააცნო, რომელიც მათი ეკონომიკური და სოციალური მდგომარეობის გაუმჯობესების მიზნით ხორციელდება.
აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარის, ლევან მგალობლიშვილის დავალებით, აფხაზეთიდან დროებით იძულებით გადაადგილებულ პირებთან შეხვედრები აქტიურად მიმდინარეობს.
აღნიშნული შეხვედრების მიზანი არის მოსახლეობისათვის არსებული პროგრამების გაცნობა და მათ საჭიროებებზე მორგებული პროექტებისა და ინიციატივების განხორციელება.
აფხაზეთის ა/რ სავაჭრო-სამრეწველო პალატამ, სააგენტოსთან “აწარმოე საქართველოში” თანამშრომლობით აფხაზეთიდან დევნილი მეწარმის არჩილ გობეჯიშვილის სოციალურ საწარმო "დადარს" საერთაშორისო გამოფენაში მონაწილეობისათვის აუცილებელი ხარჯების თანხა დაუფინანსა.
სოციალური საწარმო "დადარი" მსოფლიოში ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი და მასშტაბური სათამაშოების გამოფენის - "Spielwarenmesse 2025" მონაწილე გახდა, რომელიც 28 იანვრიდან 1 თებერვლის ჩათვლით მიმდინარეობდა.
აღნიშნული გამოფენა ყოველწლიურად გერმანიაში, ქალაქ ნიურნბერგში იმართება.
"Spielwarenmesse" 70 წელზე მეტია, რაც სათამაშოების ინდუსტრიის წამყვანი ღონისძიებაა, რომელიც აერთიანებს მწარმოებლებს, დისტრიბუტორებს, მაღაზიების ქსელებსა და ინოვატორებს მთელი მსოფლიოდან.
გამოფენა საუკეთესო ადგილია ახალი ტენდენციების, ინოვაციური მიმართულებების გასაზიარებლად, საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობის გასაფორმებლად.
მცირე და საშუალო მეწარმეების ხელშეწყობის პროგრამის, პირველი კომპონენტის - "საერთაშორისო გამოფენებში მონაწილეობა“ ფარგლებში, რომელიც აფხაზეთის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება, შპს სოციალური საწარმო "დადარისთვის" ეს იყო უნიკალური შესაძლებლობა, წარმოედგინა საკუთარი წარმოების ეკომეგობრული, ხელნაკეთი ხის სათამაშოები, ამასთანავე გაეცნო საერთაშორისო ბაზრის მოთხოვნები და დაემყარებინა მნიშვნელოვანი კონტაქტები.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტრო, აფხაზეთიდან დროებით დევნილი მოსახლეობის ეკონომიკური და სოციალური მდგომარეობის გაუმჯობესების მიზნით, ახორციელებს 1 პროგრამას 2 მიმართულებით:
პროგრამა: „მცირე და საშუალო მეწარმეების ხელშეწყობა“
საერთაშორისო გამოფენებში მონაწილეობა;
საერთაშორისო სისტემებისა და სტანდარტების შემუშავება და დანერგვა.
დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად დაგვიკავშირდით: