ტელეფონი: (+995 32) 214 00 83
ელექტრონული მისამართი: info@mofa.ge
ვრცლად პროგრამების შესახებ იხილეთ :  https://abkhazia.gov.ge/social-program/6/ge
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრის პირველი მოადგილე თამარ გელაშვილი საქართველოს მთავრობის დადგენილებით შექმნილი სახელმწიფო შიდა ფინანსური კონტროლის სისტემის განვითარების უწყებათაშორისი საბჭოს პირველ შეხვედრას დაესწრო.
სხდომა საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილის მიხეილ დუნდუას თავმჯდომარეობით ჩატარდა.
უწყებათაშორისი საბჭოს მიზანია სახელმწიფო შიდა ფინანსური კონტროლის სისტემის განვითარების 2025-2028 წლების სტრატეგიისა და მასთან დაკავშირებული სამოქმედო გეგმის შემუშავება.
აღნიშნული სისტემის განვითარება გათვალისწინებულია საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებით და ევროკავშირთან ინტეგრაციის მნიშვნელოვან წინაპირობას წარმოადგენს.
უწყებათაშორისი საბჭოს წევრები არიან 12 ცენტრალური სამინისტროს მინისტრის მოადგილეები, აფხაზეთისა და აჭარის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრები, ასევე საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის, ანტიკორუფციული ბიუროს და საჯარო სამსახურის ბიუროს ხელმძღვანელების მოადგილეები.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის ლევან მგალობლიშვილის გადაწყვეტილებით, აფხაზეთიდან დროებით დევნილ 1500-მდე პირს საახალწლო ნობათი გადაეცა.
ინიციატივის ფარგლებში, აფხაზეთის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრმა ლაშა დოლბაძემ აბაშაში, ხობსა და სენაკში მცხოვრებ აფხაზეთიდან დევნილ ოჯახებს სადღესასწაულო ნობათები გადასცა.
„საახალწლო ნობათების გადაცემა აფხაზეთიდან დროებით დევნილი ოჯახებისთვის ჩვენი მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტული ამოცანაა. ჩვენი მიზანია, თითოეული დევნილი ოჯახის მხარდაჭერა და მათი სოციალური პირობების გაუმჯობესება“, - განაცხადა ლაშა დოლბაძე.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრმა ლაშა დოლბაძემ, 2024 წლის 23 დეკემბერს გამართულ მთავრობის სხდომაზე “აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის 2025 წლის რესპუბლიკური ბიუჯეტის შესახებ“ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის კანონპროექტი წარადგინა.
მინისტრმა ასევე, "აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს დებულების დამტკიცების შესახებ" აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის 2019 წლის 30 აგვისტოს №22 დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე აფხაზეთის მთავრობის დადგენილების პროექტის შესახებ ანგარიში წარადგინა.
,,აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს განკარგულებაში არსებულ ფულად სახსრებზე პროცენტის დარიცხვის მიზნით მომსახურე ბანკის შესარჩევი კონკურსის ჩატარების წესის“ დამტკიცების შესახებ“ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინიტრის 2024 წლის 4 დეკემბრის №01/82 ბრძანებისა და „მომსახურე ბანკის შესარჩევი საკონკურსო კომისიის შექმნის შესახებ“ 2024  წლის 9 დეკემბრის  N01/83 აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრის ბრძანების თანახმად, სამინისტრო აცხადებს სამინისტროს  განკარგულებაში არსებულ ფულად სახსრებზე პროცენტის დარიცხვის მიზნით მომსახურე ბანკის შესარჩევ კონკურსს.
კონკურსის შესახებ ინფორმაცია იხილეთ ლინკზეhttp://abkhazia.gov.ge/banner/82
ასევე იხილეთ თანდართული ფაილები: განცხადება; პირობებიბანკის შესარჩევი კონკურსის ჩატარების წესი.