25 მარტს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრი, ლაშა დოლბაძე, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის სხდომას დაესწრო.
სხდომაზე აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტმა, გოგიტა თედორაძემ, დამსწრეებს ორგანიზაციის პროექტების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.
მომხსენებელმა ყურადღება გაამახვილა სავაჭრო-სამრეწველო პალატის მრავალმხრივ საქმიანობაზე, მათ შორის, აფხაზეთიდან დევნილი მეწარმეებისათვის გაწეულ სხვადასხვა სახის დახმარებაზე და მათთვის გამოყოფილი საბიუჯეტო სახსრების ძირითად პარამეტრებზე.
სხდომაზე აღინიშნა, რომ აფხაზეთის ა/რ სავაჭრო-სამრეწველო პალატა აქტიურად თანამშრომლობს სხვადასხვა ორგანიზაციებთან და ახერხებს ბიუჯეტიდან გამოყოფილი თანხის რაციონალურად გამოყენებას.
სტატისტიკური მონაცემების თანახმად ბოლო წლების განმავლობაში 450-მა დევნილმა მეწარმემ მიიღო მონაწილეობა გამოფენებში, სადაც მათი საშუალო დღიური შემოსავალი 200-დან 300 ლარამდე მერყეობდა.
ორგანიზაციის ძალისხმევა მიმართულია დევნილი მეწარმეების განვითარებისკენ როგორც მათი ბიზნესის გაძლიერების, ისე ცოდნისა და უნარების ამაღლების კუთხით.
აფხაზეთის ა/რ სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრიორიტეტებს შორის განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება მისი საქმიანობის პოლიტიკურ ასპექტებს, საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატასთან თანამშრომლობის სარგებლიანობასა და სამომავლო გეგმებს.
7-8 მარტს, ქალთა საერთაშორისო დღის აღსანიშნავად, სსიპ აფხაზეთის ა/რ სავაჭრო-სამრეწველო პალატასა და აფხაზეთის ა/რ ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს ორგანიზებით,ჰიპერმარკეტ „გუდვილის“ (დიდი დიღმის) შესასვლელ სივრცეში, ოკუპირებული აფხაზეთიდან დევნილი მეწარმე ქალების პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვა გაიმართა.
ღონისძიება, რომელშიც 20-ზე მეტი დევნილი ქალბატონი მონაწილეობდა “გუდვილის “ მხარდაჭერითა და ხელშეწყობით ჩატარდა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის სავაჭრო-სამრეწველო პალატამ, კომპანია „გაბელინთან“ თანამშრომლობით, 28 თებერვალს და 1 მარტს თბილისი მოლში გამართა ხელნაკეთი ნივთების გამოფენა-გაყიდვა, სადაც აფხაზეთიდან დევნილმა მეწარმეებმა საკუთარი უნიკალური ნამუშევრები წარმოადგინეს.
გამოფენაზე სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ ენახათ და შეეძინათ სხვადასხვა სახის ხელნაკეთი პროდუქცია, მათ შორის დეკორატიული ხის დაფები, ტექსტილის ნაწარმი, ნაქსოვი სათამაშოები,სამკაულები, ეპოქსიდის ნაკეთობები, კერამიკული ნივთები და სხვა.
ღონისძიება მნიშვნელოვანი პლატფორმა გახდა დევნილი მეწარმეებისთვის, რათა ფართო საზოგადოებისთვის გაეცნოთ თავიანთი შემოქმედება, გაეზარდათ ცნობადობა და გაეძლიერებინათ ეკონომიკური შესაძლებლობები.
აფხაზეთის მთავრობის მინისტრთა კაბინეტის წევრებმა გურამ გაბესკირიას ხსოვნას პატივი მიაგეს, საქართველოს ეროვნული გმირს გურამ გაბესკირიას 78 წელი შეუსრულდებოდა.
ამ დღესთან დაკავშირებით, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის მინისტრთა კაბინეტის წევრებმა, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოსა და ვეტერანების საქმეთა სახელმწიფო სამსახურის წარმომადგენლებთან ერთად, დიღმის ძმათა სასაფლაოზე გურამ გაბესკირიას საფლავი ყვავილებით შეამკეს და მის ხსოვნას პატივი მიაგეს. გურამ გაბესკირია 1947 წლის 2 მარტს სოხუმში დაიბადა.
1992 წელს სოხუმის მერი გახდა, ხოლო 1993 წელს აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს და თავდაცვის საბჭოს წევრი.
1993 წლის 27 სექტემბერს, სოხუმის დაცემის დღეს, აფხაზმა სეპარატისტებმა პოლკოვნიკი გურამ გაბესკირია აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის წარმომადგენლებთან ერთად დახვრიტეს.
გურამ გაბესკირიას ცხედარი ოკუპირებული სოხუმიდან 2017 წელს გადმოასვენეს და სამხედრო პატივით დიღმის ძმათა სასაფლაოზე დაკრძალეს. 2017 წლის 27 სექტემბერს გურამ გაბესკირიას საქართველოს ეროვნული გმირის წოდება მიენიჭა.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს განკარგულებაში არსებულ ფულად სახსრებზე, 2025 წელს პროცენტის დარიცხვის მიზნით, მომსახურე ბანკის შესარჩევი კონკურსის გამარჯვებულად გამოცხადდა სს "თიბისი ბანკი"
,,აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს განკარგულებაში არსებულ ფულად სახსრებზე პროცენტის დარიცხვის მიზნით მომსახურე ბანკის შესარჩევი კონკურსის ჩატარების წესის“ დამტკიცების შესახებ“ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინიტრის 2024 წლის 4 დეკემბრის №01/82 ბრძანებისა და „მომსახურე ბანკის შესარჩევი საკონკურსო კომისიის შექმნის შესახებ“ 2024 წლის 9 დეკემბრის N01/83 აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრის ბრძანების თანახმად, სამინისტრო აცხადებს სამინისტროს განკარგულებაში არსებულ ფულად სახსრებზე პროცენტის დარიცხვის მიზნით მომსახურე ბანკის შესარჩევ კონკურსს.
კონკურსის საგანია: სამინისტროს ეროვნული ვალუტის ანგარიშზე არსებული ნაშთის სრულ მოცულობაზე დასარიცხი წლიური საპროცენტო სარგებლის განსაზღვრა.
კონკურსის შესახებ ინფორმაცია იხილეთ ლინკზე : http://abkhazia.gov.ge/banner/82
ასევე იხილეთ თანდართული ფაილები: განცხადება; პირობები; ბანკის შესარჩევი კონკურსის ჩატარების წესი.